Czym jest dieta Dukana?

Dieta doktora Dukana nazwana przez niego dietą Protal (połączenie dwóch terminów proteiny i naprzemienne z francuskiego) jest całkowitym, kompleksowym planem utraty wagi. Prostota tego planu, jasno określone cele, przejrzystość, są to zalety które osobie otyłej pozwolą szybko i efektywnie pozbyć się otyłości czy też nadwagi. Plan ten podzielony jest na etapy, w tym miejscu należy wskazać całościowość tej diety, wszystkie etapy stanowią całość i nie można traktować ich z osobna, nie można zrezygnować z któregoś z nich. Jeżeli dieta ma różnić się od innych, jeżeli ma być to dojście do prawidłowej wagi i utrzymanie jej już na stałe, trzeba przejść wszystkie etapy tej diety.

  1. Protal I – pierwszy etap diety, nazywany etapem uderzeniowym lub ataku, jest etapem czysto proteinowym, którego efekty zadziwią i zarazem ogromnie zmotywują, następuje tutaj najszybszy spadek wagi.
  2. Protal II – drugi etap, etap równomiernego rytmu, jest etapem diety naprzemiennej i pozwala osiągnąć cel, dojść do prawidłowej wagi.
  3. Protal III – trzeci etap, trwający 10 dni na każdy utracony kilogram w trakcie fazy naprzemiennej. Ta faza utrwalania osiągniętej wagi ma nas uchronić przed efektem jo-jo czyli szybkiego powroty do wagi sprzed diety.
  4. Protal IV – faza ostatecznej stabilizacji której warunkiem koniecznym jest jeden dzień w tygodniu czysto proteinowej diety do końca życia. Warunek szokujący? Jednak uzyskane dzięki niemu profity są większe niż jego uciążliwość!

Należy także przedstawić, opisując tą dietę, na czym konkretnie ona polega. Jest to dieta proteinowa, czyli oparta na jedzeniu białek, właściwie na jedzeniu produktów z największą zawartością białka ponieważ jedynie białko jaja kurzego są jedynym przedstawicielem czystego białka. To zalecenie jedzenia pokarmów wysokobiałkowych jest różne w poszczególnych fazach diety. W fazie ataku spożywamy jedynie produkty białkowe, pamiętając o tym, że najlepszymi są:

  • Jaja
  • Chude mięso.
  • Ryby.
  • Owoce morza.
  • Chudy nabiał.
  • Co najmniej 1,5 litra wody

W fazie naprzemiennej jemy poza produktami białkowymi z fazy ataku również warzywa poza tymi zawierającymi skrobię.

Kolejna faza, utrwalania wagi wprowadza poza proteinami i warzywami z pierwszych dwóch faz jeszcze dodatkowe pokarmy, możemy zjeść jedną porcję owoców, 2 kromki chleba, odrobinę żółtego sera dziennie oraz 2 posiłki w tygodniu mogą zawierać produkty skrobiowe. Możemy również pozwolić sobie na 2 uczty w trakcie których jemy ulubione danie z tych zabronionych. Dochodzą również nowe rodzaje mięsa. Są też nowe ograniczenia, musimy wprowadzić jeden dzień diety czysto proteinowy.

Ostatnia faza diety choć ma najmniej zaleceń, mianowicie trzeba tylko jeden dzień w tygodniu przestrzegać ścisłej diety proteinowej oraz starać się codziennie spożywać 3 łyżki otrębów owsianych, to zalecenia te musimy stosować do końca życia by ustrzec się przed powrotem do wagi sprzed diety.

W trakcie tej diety, musimy znacznie zwiększyć spożycie płynów gdzie 1,5 litra wody dziennie jest to minimum które w połączeniu z pozostałymi napojami pozwoli nam zadbać o nasze nerki. Również takim zaleceniem codziennym w trakcie całego czasu diety jest spożycie otrębów owsianych w odpowiednich ilościach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s