Ser a’la oscypek

Ser podpuszczkowy wyśmienity do kanapek, sałatek, grillowania,
polecam i przedstawiam metodę jego uzyskania w moim wykonaniu:

 Na 10 litrów mleka (mleko prosto od krowy), mleko nie odtłuszczone,

100_7915_cr

dodałem 2 gramy podpuszczki, jednak w zależności od posiadanego rodzaju podpuszczki należy dostosować ilość zgodnie z zaleceniami producenta.

 100_7918_cr

Mleko zagrzać do temperatury 35-37 stopni, temperatura musi być dokładnie zmierzona, podpuszczkę rozpuścić w niewielkiej ilości zimnej wody (kieliszek) odstawić na 15 min, dodać do zagrzanego mleka ciągle mieszając (mieszać około max. minuty w sumie), pozostawić pod przykryciem na około 40 minut już bez grzania, po tym czasie sprawdzić skrzep, jeżeli słaby to pozostawić jeszcze na 30 minut, powinien szybko podchodzić serwatką po nacięciu. Skrzep pokroić w kostkę 1,5 x 1,5 cm i pozostawić do opadnięcia na 30 minut. Skrzep rozdrobnić, najlepiej rózgą na mniejsze ziarno w serwatce podgrzać do temperatury około 45-50 stopni w celu uplastycznienia, po czym dokładnie odcedzić UWAGA: odcedzonej serwatki nie wylewamy, posłuży nam do wykonania kremowej ricotty, (tutaj jak ją samemu zrobić)

100_7924_cr

wycisnąć i uformować pożądany kształt.

100_7925_cr

Włożyć do siatki, wstawić do solanki – na dwa litry wody 100g soli – na 24 godziny (mało słone!) do lodówki lub w inne chłodne miejsce,

100_7926_cr

później wyciągnąć i powiesić by obeschły i odciekły, wędzić w temperaturze takiej by nie popłynęły (około max. 30 st.C) – na żądany kolor. 

Reklamy

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s